השתלת שיער. מה זה בעצם?

השתלת שיער. מה זה בעצם?

תוכן עניינים

הסבר פשוט, השתלת שיער היא השתלה "עצמית" שבה אתם התורמים של עצמכם. שיער התרומה (זקיקים) נלקח מאזורי הראש שלכם שהם אזורים שלא נושר בהם שיער (אזור העורף והאזורים הטמפורליים מעל האוזניים), והזקיקים שהושתלו – יצמיחו שיער שיהיה זהה לשיער הראש המוכר לכם.
גברים ונשים מקריחים לרוב בשל סיבות הורמונליות. ההתאמה להשתלת שיער טבעי מתאימה לכולם ואינה קשורה למגדר מסוים אך היא תלויה בדבר אחד חשוב: העורף של המושתל.ת חייב להיות תקין, בריא ולא דליל. לדוגמא, בוודאי יצא לכם להיתקל בגברים שאיבדו כל שיער שיער הראש הקדמי ובקודקוד בצורה מלאה, אך עדיין, ש להם שיער שלא נושר גם בגיל מאוד מבוגר ברצועה שבין העורף ומעל האוזניים.
לכן, שיער זה הנחשב חזק, מהווה לנו אזור ממנו אנו יכולים לקחת זקיקים להשתלה ולהיות רגועים שהשיער שנשתיל לא ינשור.

התאמה להשתלת שיער חייבת לעבור דרך בדיקה מקיפה ומשמעותית של אזור העורף. אנו בודקים בוחנים ונותנים ציונים לאזור העורף על פי שלושה פרמטרים:

  1. גודל שטח התרומה – עד כמה שטח העורף גבוה ורחב. ככל ששטח התרומה גדול יותר כך אנו יכולים לקצור יותר זקיקים לטובת ההשתלה.
  2. צפיפות השיער באזור – צפיפות השיער באזור התרומה יכולה להעניק אינדיקציה לאיכות הזקיקים, ולסייע בכמות הזקיקים שנוכל לקצור כמו גם באיכות שלהם לטובת צפיפות ההשתלה.
  3. איכות הזקיקים – זקיק של שערה יכול לייצר ולגדל שערה אחת או שתי שערות מאותו זקיק ולעיתים, בשיער צעיר וחזק, גם 5 – 3 שערות מזקיק אחד!
    ככל שאיכות הזקיקים עם פוטנציאל פיצול גדול יותר, כך נוכל להיעזר באותו זקיק לכסות שטח הקרחה גדול יותר, על פי הנוסחה הבאה: ככל שהזקיק מפוצל יותר = נדרשים פחות זקיקים בשביל לכסות שטח עבודה זהה.
    כמו הגברים, גם לנשים הסובלות מדילול שיער משמעותי בקדמת הראש, פעמים רבות נראה שהעורף שלהם מלא, חיוני ועמוס יותר בשיער. במקרה כזה, האזור המלא מתאים לשמש כאזור תורם. אך יש מקרים בהם אזור התרומה – עורף וצידי האוזניים- לא מספיק איכותי ולכן אין מאיפה לקחת תרומה של זקיקים וכפועל ישיר אין התאמה להשתלת שיער טבעי. חשוב לזכור: התפשרות על אזור תורם לא מספק מול הקרחה גדולה, עלולה להביא לתוצאה לא מספקת, לא צפופה מספיק ועם אי שביעות רצון גדולה ותסכול רב.

אתם בטח שואלים את עצמכם עכשיו: אם רצועת העורף והאוזניים לא מספקת להשתלת שיער, האם אפשר לקחת תרומה של שיער מאזורים אחרים בגוף? מהחזה, מהזקן? אז חשוב להבין שטכנית זה אפשרי, אך לשערות הגוף שלנו יש תכונות גנטיות שתואמות במיוחד את המיקום של השערה. מי שיתאמץ מאוד ימצא מכונים שישתילו לו שיער על הראש משיער הגוף אך ככלל – ברוב המקומות האיכותיים והמקצועיים לא ימליצו לכם לקחת שיער גוף להשתלה על הראש. ולמה זה? כי שיער בזקן צומח עבה וקוצני ולא באותה מהירות ובאותו אורך כמו שיער ראש שהוא שיער עדין יותר. שיער מבית החזה בדרך כלל צומח בצורת שיער מסולסל וגם לא גודל לאורך. השתלת שיער גוף על הראש יכולה להביא לשני מצבים לא תקינים אסתטית – הם משאירים צלקת (נקודות לבנות) באזורי הנטילה וגדלים בצורה שונה וחריגה על הראש.

האם יש יותר משיטה אחת להשתיל שיער? האם קיימים הבדלים בין שיטות ההשתלה בטורקיה לישראל ולשאר העולם? ובכן, אף אחד לא המציא את הגלגל. בכל העולם משתילים שיער באותה הצורה והדרך! ברוב המקומות הטובים, מבצעים מדי כמה שנים עדכונים טכנולוגיים של הציוד התומך בתהליך. כל ההשתלות מתחילות בהוצאת זקיקים מאזור הרצועה בעורף והוצאת הזקיקים מחייבת גילוח מלא של האזור – השלב הזה בתהליך נקרא – FUE – Follicular Unit Extraction.
השתלת שיער בשיטת מיקרו FUE הינה שיטה בה זקיקי השיער נלקחים אחד אחד מהאזור התורם ומושתלים באזור הקרחת. השתלת השיער נמשכת כ-6 שעות בהתאם למספר הזקיקים המושתלים עד לקבלת תוצאה טבעית, ללא צלקות, ללא תפרים ועם 98% הצלחה!

השתלת שיער בטכניקת FUE מתבצעת במספר שלבים. השלב הראשון, חליצת זקיקי השערות מהאזור התורם ממנו נלקחת התרומה העצמית של המושתל.ת. זקיקי שיער נשלפים ביחד עם תכולת השורש המכיל את כל המטען הגנטי של הזקיק באמצעות מכשיר מיוחד (על שמו תוספת המיקרו לשם FUE), בכל פעם זקיק אחד בלבד. תהליך זה נקרא FUE. בעבודה מקצועית ונכונה של חליצה, לא נוצרים חללים של אזורים קרחים באזור התורם, השיער והאזור מחלימים ונראות המקום חוזרת לקדמותה.

השלב השני, החדרת הזקיקים לראש באזור הקירח מחולק ל-2 חלקים: יצירת גומות (תעלות) אליהן יכנסו הזקיקים (החלק המשמעותי בתהליך הדורש מיומנות אסתטית) והכנסת הזקיקים לתוך הגומות שנוצרו בחלק הראשון. חלק זה הוא חלק טכני ומצריך מיומנות וזריזות. זהו השלב הארוך ביותר בתהליך ההשתלה ודורש סבלנות גדולה גם מהמטופל וגם מהצוות הפרא רפואי המבצע.

למה בעצם כולם נוהרים לטורקיה? מה יש שם שאין פה? בעיקר משתי סיבות מרכזיות. הסיבה הראשונה לכך שטורקיה הפכה למעצמה היא לא כי השתלת שיער היא מדע טילים, ממש לא. אלא כי כוח האדם בטורקיה הינו זול(!) בהשוואה לכל מדינות המערב כולל במדינת ישראל, בה עלות כוח אדם מיומן עולה פי 3. השתלת שיער היא טכניקת עבודה המשלבת יכולת אסתטית בסיסית עם מיומנות של פעולה עדינה שמבוצעת ידנית בעיקר עם פינצטות. נדרשים הרבה ניסיון ומיומנות של המבצעים כדי להשתיל אלפי זקיקים לפעולה שאפשר לבצע ביום אחד ובכמות שעות סבירה.
הסיבה השנייה והמשמעותית להפיכתה של טורקיה למעצמה בהשתלות שיער קשורה גם היא בכוח האדם שמהווה חלק חשוב בביצוע ההשתלה. הרגולציה בטורקיה לביצוע השתלת שיער מחייבת פיקוח רפואי בלבד ולא מחייבת ביצוע בפועל על ידי רופא. ההחלטה הזו פתחה פתח לכל המקצועות הפרא רפואיים ללמוד קורסים קצרים המאושרים על ידי המדינה ולקבל תעודות המאפשרות להם להיות משתילים.
בטורקיה הרוב המוחלט של המשתילים אינם רופאים. אחת הטעויות הגדולות היא שישראלים רבים לא מבינים את ההבדל, כי ברוב המקומות בטורקיה כאות כבוד לדרג של מבצעי ההשתלות, הם פשוט נקראים – דוקטור. ברוב הקליניקות המבצעים בפועל של כל תהליכי ההשתלה הם אחים או טכנאים ולא רופאים.
אז לאחר שהבנו מהו תהליך ההשתלה, למי הוא מתאים ואיפה נמצאת בירת ההשתלות העולמית, נדלג לסוף, מה קורה לאחר סיום התהליך. זמן ההחלמה – שבוע עד 10 ימים – הם קריטיים לשמירה על ההשתלה. אזור העורף – האזור יחזור לצמיחת שיער רגילה במהלך החודש הראשון, ממש כמו שיער ראש שגדל אחרי גילוח. העור מתחת לשיער יכול להיות אדמומי ורוד גם חצי שנה לאחר התהליך. בתום עשרה ימים מההשתלה, הראש יעבור שטיפה משמעותית שתוריד מעליו את כל הגלדים. יכולה להיות נפיחות קלה בימים הראשונים, תחושות של אי נעימות וזאת כי הקרקפת מתייבשת ונמתחת במהלך ימים אלו. לאחר החפיפה ביום העשירי תגיע הקלה גדולה.
מה קורה לשיער המושתל? השיער המושתל ינשור כולו בטווח של בין שלושה שבועות עד חודש מיום מהשתלה. אפשר להתחיל לצפות לבצבוץ של שיער חדש רק לאחר כשלושה חודשים מיום ההשתלה. תהליך הצמיחה המלא של ההשתלה מתרחש בהדרגה החל מהחודש השלישי, ומתחיל בכיסוי כל אזורי ההשתלה בהדרגה. יש לצפות לתוצאה סופית בטווחים של בין תשעה חודשים לעד שנה וחצי, תלוי באזור ההשתלה.

לסיכום, מה הדבר הכי חשוב בייעוץ להשתלות שיער? תיאום ציפיות אישי. פרמטרים כמו גיל, מצב רפואי, סוג שיער, איכות זקיקים, גודל אזור תורם ביחס לאזורי הקרחה, ציפיות של הלקוח – כל אלו יכולים להיות פרמטרים שונים מאדם לאדם. אסור לוותר על ייעוץ פרונטלי. זה לא משנה איפה תבחרו השתלה בארץ או בחו"ל – כן תתעקשו שמישהו יראה אתכם כאן בארץ, שיוכל להתרשם ממכלול הנתונים שלכם ולייעץ לכם למה אתם יכולים לצפות. מומלץ לבקש לראות תמונות עבודות של המרפאה המבצעת, ובמיוחד עבודות הדומות למצב שלכם. אל תתפתו לייעוץ בהודעות ותמונות בהודעות טקסט – זה לא מספיק מדויק או מקצועי ומדובר בפתח לאי שביעות רצון גדולה. בהצלחה!

תוכן עניינים

צור קשר