השתלת שיער בישראל

השתלת שיער בישראל

תוכן עניינים

השתלות שיער בישראל כמו בכל העולם התחילו לפני יותר משלושה עשורים. ללא הטכנולוגיה המתקדמת הקיימת היום, ההשתלות הראשונות בוצעו בשיטה מיושנת ואגרסיבית על ידי הוצאת רצועה של עור מאזור העורף, תוך כירורגיה מלאה של חיתוך ותפירה. טיפול זה השאיר אחריו צלקת גדולה ומשמעותית בעורף. בשיטה הישנה ניתן היה לקצור כמות מועטה מאוד של זקיקים, ובשנים אלו בוצעו השתלות שלא עברו את ה-500 עד 1000 זקיקים להשתלה. עד היום אפשר לראות גברים שטופלו בשיטה זו עם נזק גדול לאזור העורף (מה שברוב המקרים לא יאפשר השתלה נוספת מאזור זה או השתלה מאוד קטנה).
נשים כמעט ולא טופלו בשנים אלו. סיטואציה בה צריך לגלח את כל שיער הראש לא היתה נחשבת בכלל אופציה לרוב הנשים. בעשור האחרון אנו רואים יותר ויותר גברים שביצעו השתלות שיער בטורקיה. גברים אלו טופלו בשיטות מתקדמות וחזרו לארץ לגדל פה רעמות יפות. אותן השתלות בישראל לאורך השנים האחרונות, גרמו ועדיין גורמים נזק תדמיתי משמעותי ליכולת הנוכחית שלנו לבצע השתלות שיער בישראל.
ההשוואה בין השתלות שבוצעו בעשור האחרון בטורקיה לבין השתלות גרועות ולא איכותיות שבוצעו בישראל לפני 20-30 שנה היא השוואה לא נכונה ומטעה.

מה קורה היום?

תעשיית השתלות השיער פורחת בכל העולם ומייצרת שוק התעניינות ההולך וגדל, גם אצל גברים וגם בשוק הנשים. תהליכי התקרחות הורמונליים מקבלים חיזוק גם מגורמים נוספים שמעודדים נשירת שיער כמו – מתח, תזונה, עישון ואפילו שינויי האקלים יכולים להיות טריגר לכך. אפשר לראות יותר ויותר בנים לאבות עם שיער מלא, שמגיעים בגיל מאוד צעיר למצב הקרחה משמעותי.
רופאים בישראל הסתכלו סביב והבינו את הפוטנציאל. הרופאים הצעירים היו החלוצים שטסו לטורקיה ולמדו מהמקור. טורקיה מציעה כיום מגוון רחב מאוד של קורסים באנגלית לרופאים מכל העולם, על מנת לרכוש את הידע בתחום. השתלת שיער היא לא תהליך תיאורטי, אלא מדובר על מגוון פעולות שדורשות מיומנות ובעיקר ניסיון – ואת זה אי אפשר ללמוד צריך פשוט לבצע. חלק משמעותי מהפער והמוניטין שיש לטורקים על פני הרופאים הישראלים הוא בפרקטיקה. כמות ההשתלות בחודש שמבצע כל טכנאי פשוט בטורקיה הוא עצום, ביחס לכמות ההשתלות המתבצעת בקליניקה אחת בישראל.
אם כן, יש כאן פער. אבל הוא פער שנובע מ"הביצה והתרנגולת". אם המחירים בישראל היו זולים (כמו בטורקיה), כמות ההשתלות בישראל היתה גדלה משמעותית כמו גם הניסיון הנצבר אצל צוותי הרופאים והטכנאיות. אבל המציאות שלנו בישראל בדיוק הפוכה. עלות ביצוע השתלת שיער בישראל גבוה יותר מטורקיה ולכן המחירים בארץ יקרים משמעותית מטורקיה. חלק נכבד מהביקוש בשוק השתלות השיער הוא עדיין ביצוע השתלה בחו"ל, בעיקר כדי לחסוך בעלויות אך גם בשל ההנחה על קבלת מוצר איכותי יותר.
כל זה היה נכון שנים ארוכות, אבל אנו נמצאים בפתחו של עידן חדש בישראל. בשלוש שנים האחרונות צמח פה דור חדש של רופאים צעירים אשר טסו ללמוד את תחום השתלות השיער בעיקר בטורקיה, אבל גם במקומות נוספים. כיום בישראל יש מגוון רופאים גדול יחסית שעוסק בתחום, ויש אף מכללות בארץ שפתחו בשנה האחרונה קורסים לרופאים בתחום השתלות השיער. הרגולציה במדינת ישראל מחייבת שרופא עם רישיון ישראלי יבצע את תהליך ההשתלה. עצם ההגדרה הזו, בשונה מטורקיה (שם גם דרג אקדמאי של אחים מוסמכים, פרמדיקים וחלק ממקצועות פרא רפואיים יכולים לבצע את ההשתלה תוך פיקוח רפואי), מטבעה מייצרת עלות גבוהה ומשמעותית לתהליך ההשתלה.

אז מה מייצר הבדלי מחיר כל כך משמעותיים?

הבדלי המחיר נובעים בעיקר מעלויות כוח אדם. בכדי להבין את עולם השתלות השיער בישראל צריך לקחת בחשבון נתון נוסף חשוב לא פחות. גם כאשר הרופא מבצע בהשתלה את רוב המשימות הכירורגיות (זריקות ההרדמה, קצירת התרומה מאחור ופתיחת הערוצים), ישנם תהליכים נוספים סביב עם המון עבודה סיזיפית שעושות הטכנאיות המלוות בתהליך. כל מיון הזקיקים והחזרתם הטכנית אל תוך הערוצים שהרופא פתח – אלו משימות שצוות הטכנאיות מבצע, כמובן שהכל תחת פיקוח הרופא המשתיל. רופא או קליניקה שיש להם צוות טכנאים וטכנאיות מיומן, יכולים לבצע השתלות שיער מעולות כולל השתלות גדולות. מעבר לרופא או למשתיל, השתלת שיער בארץ ובחו"ל מצריכה צוות של בין 3 – 2 טכנאים על כל השתלה. גם כאן מדובר בעלות כוח אדם יקרה מאוד, שכן מדובר על עבודה הדורשת סבלנות ועבודת ידיים עדינה במיוחד ומדובר על שעות של עבודה מונוטונית.

בסופו של דבר

כמו בכל שיעור כלכלה בסיסי, המציאות הזו שאנו מתארים בישראל 2022 דינה להשתנות. הפריחה של השתלות השיער בישראל היא תוצאה של הקורונה אין ספק, בחודשים הארוכים שהמדינה היתה סגורה ליציאה לחו"ל אנשים חיפשו פתרונות ומצאו אותם פה בארץ.

תוכן עניינים

צור קשר